گروه ماشین سازی
اسب بخار

اسب بخار چیست

فهرست مطالب

اسب بخار چیست؟

اسب بخار واحد اندازه گیری قدرت موتور است اسب بخار را با واحد HP نشان می دهند.

 نیروی مورد نیاز برای حرکت دادن 550 پوند در یک ثانیه در یک فوت یا نیروی مورد نیاز برای جابه جایی 33000 پوند در یک فوت در یک دقیقه است.

در گذشته‌، اصلی‌ترین منبع تأمین توان در مزارع کشاورزی، اسب‌ها بودند. تا قبل از ظهور تراکتور، برای حمل انواع بار از اسب استفاده می‌شد. اگر قرار بود هنوز هم کشاورزان برای تولید غذا به نیروی محرکه اسب‌ها متکی باشند، شاید به بیست برابر تعداد فعلی اسب‌ها در کره زمین نیاز داشتیم. امروزه تقریباً همه ما می‌دانیم که اصطلاح اسب بخار (Horsepower) به توان موتور اشاره دارد. توان را می‌توان به عنوان سرعت انجام کار تعریف کرد. این کمیت به صورت نسبت کار انجام شده به مدت زمان انجام آن کار محاسبه می‌شود. یکای اندازه‌گیری توان (چه مکانیکی و چه الکتریکی)، وات است. یک وات برابر با یک ژول کار است که در یک ثانیه انجام می‌شود. هر ژول انرژی به صورت متر بر کیلوگرم بر ثانیه تعریف می‌شود.

مفهوم اسب بخار به زبان ساده

اما واحد دیگری هم وجود دارد که برای اندازه‌گیری توان به صورت متداول به کار می‌رود. این واحد، اسب بخار است. هر اسب بخار معادل 746 وات است. یک اسب بخار، برابر با مقداری از انرژی است که یک اسب معمولی قادر به انتقال آن باشد. البته شاید اسب‌های امروزی با ۸ ساعت کار روزانه، نتوانند بیشتر از ۵۰۰ وات انرژی تولید کنند! برای رسیدن به درک بهتری از این واحد اندازه‌گیری بهتر است یادآوری کنیم که توان یک لامپ روشنایی حبابی، ۱۰۰ وات و توان یک مایکروفر در حدود ۱۰۰۰ وات است. «یوسین بولت» (Usain Bolt) دونده افسانه‌ای اهل جامائیکا، در سال 2009 میلادی هنگامی که رکورد دوی صد متر جهان را می‌شکست، توانی برابر با 2620 وات داشت. این عدد معادل 3/5 اسب بخار است. اما داستان اسب بخار از کجا شروع شد؟ چرا «جیمز وات» (James Watt)، پای اسب را به مهندسی مکانیک کشاند؟

پس از توسعه موتور بخار توسط جیمز وات، مهندس و مخترع اسکاتلندی، نیاز به معیاری بود تا بتوان موتورهای بخار مختلف را باهم مقایسه کرد. در ابتدا، وات ادعا می‌کرد که موتور او نسبت به موتور نیوکامن، 75 درصد سوخت کمتری مصرف می‌کند و با این وجود برتری‌هایی هم دارد. ولی برای اثبات این ادعا، نیاز به معیار شفاف‌تری بود. معیاری که با استفاده از آن، کشاورزان بتوانند برای خرید موتور از او، تصمیم‌گیری کنند. طبق محاسباتی که وات انجام داد، یک اسب معمولی می‌تواند چرخ آسیاب را ۱۴۴ دور در هر ساعت بچرخاند. قطر چرخ، 24 فوت است. بنابراین، اسب در هر دقیقه، مسافتی برابر 12 فوت (۳/۷ متر) را می‌پیماید. جیمز وات ادعا کرد که اسب، نیروی 180 پوند را به چرخ وارد می‌کند.

آسیاب دو مرحله ای ۲۰ اسب بخار دو ورودی تمام استیل

اسب بخار چیست؟،

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسب بخار

آخرین مطالب سایت:

آسیاب زردچوبه

زردچوبه یکی از ادویه هایی پر طرفدار در آشپزی است. این ادویه ی خوشمزه برای پودر شدن بسیار سخت است. در این مقاله تقریبا از

ادامه مطلب »
برچسب ها:

پیشنهاد لحظه ای:

امتیاز این مطلب:
5/5