گروه ماشین سازی
راهنمای خرید بهترین دستگاه آسیاب صنعتی

راهنمای خرید بهترین دستگاه آسیاب صنعتی

فهرست مطالب

آسیاب ها را معمولا وسیله ای کاربردی برای تولید ادویه جات می دانند. با این حال، کاربردهای آن تنها محدود به تولید ادویه جات نمی شود و کارایی گسترده تری دارند. اگرچه آسیاب ها ساختار بسیار ساده ای داشتند با افزایش چشمگیر فناوری ها و نوآوری ها، تنوع آن ها به فراتر از حد تصور رسیده است. مقاله راهنمای خرید آسیاب صنعتی به  شما کمک خواهد کرد که انتخاب هوشمندانه ای داشته باشید.

1- آسیاب برقی یا دستی

اول از همه باید در نظر داشته باشید، آسیابی که می خواهید تهیه کنید برقی باشد یا دستی. برای تهیه ی قهوه معمولا از آسیاب های دستی استفاده می کنند. اگر در کنار آسیاب کردن قهوه، می خواهید همیشه ادویه جات تازه در آشپزخانه منزلتان داشته باشید، آسیاب های دستی گزینه های خوبی هستند. اما برای سرعت بخشیدن بیشتر به کار و جلوگیری از خسته شدن دست کاربر، می توان گفت آسیاب های صنعتی کوچک برقی گزینه ای عالی تر هستند.

2- تیغه ی آسیاب صنعتی

کارکرد آسیاب های صنعتی بستگی به جنس و نوع تیغه ها دارند. آسیاب های صنعتی کوچک خانگی بهتر است دارای تیغه های از جنس فنر استیل باشند که در برابر اقلام سخت مقاوم باشند و سریع شکسته نشوند و همچنین به دلیل استیل بودن مورد تایید بهداشت و صنایع غذایی باشند. آسیاب های صنعتی بزرگ کارگاهی وکارخانه ای بهتر است تیغه های از جنس آلیاژهای بهداشتی، مستحکم و نشکن همچون چدن و فولاد دارا باشند.

تیغه های آسیاب های صنعتی و عطاری بزرگ سه نوع هستند: چکشی، پره دنده ای و پارویی

تیغه های آسیاب چکشی برای پودر کردن اقلام نرم و نیمه سخت همچون سبزیجات و گیاهان دارویی خشک، و غلاتی همچون گندم، جو و برنج مناسب است. این تیغه ها ساده و بدون دندانه هستند و سبزیجات و گیاهان خشک که کمی حالت چسبندگی دارند به تیغه ها گیر نمی کنند.

آسیاب چکشی
آسیاب پره دنده ای

تیغه های آسیاب پره دنده ای برعکس تیغه های چکشی دندانه دار هستند. این تیغه ها برای پودر کردن اقلام سخت و خشک همچون زردچوبه، زنجبیل، هسته خرما و … استفاده می شود و اقلام خشک ما بین دندانه ها گیر نمی کند.

تیغه های پارویی همانند تیغه های چکشی ساده و بدون دنده است و برای پودر کردن مواد چرب و مرطوب مناسب است؛ زیرا از چسبیدن و گیر کردن مواد به تیغه جلوگیری می کند.

3- ظرفیت تولید آسیاب های صنعتی

نکته ی دیگری که باید هنگام خرید دستگاه آسیاب صنعتی در نظر داشت میزان و ظرفیت تولید آن است. بنا به میزان تولیدتان که کم باشد یا انبوه، می توانید دستگاه آسیاب صنعتی کوچک یا بزرگ تهیه کنید. البته تنها فاکتور تشخیص ظرفیت تولید یک دستگاه آسیاب، سایز و ابعاد آن ها نیست؛ بلکه به قدرت موتور دستگاه ها نیز بستگی دارد. هر چه توان موتور آسیاب بالاتر باشد، میزان خروجی آن در ساعت بیشتر است. توان موتور دستگاه های آسیاب صنعتی را با واحد اسب بخار اندازه گیری می کنند.

به عنوان مثال، برای این که همیشه در آشپزخانه تان ادویه جات خالص و تازه داشته باشید، آسیاب صنعتی 1 کیلویی انتخاب بسیار مناسبی است. یا آسیاب های صنعتی عطاری با توان موتور 3 اسب بخار با میزان تولید 20-25 کیلوگرم در ساعت انتخاب پر طرفدار عطاری هاست.

4- فضای مورد نیاز برای آسیاب صنعتی

قبل از خرید یک دستگاه آسیاب صنعتی، حتما فضای لازم را برای نگهداری از آن در نظر بگیرید. اگر فضای کافی ندارید، دستگاه های آسیاب رومیزی مناسب هستند. و چنانچه فضای کافی دارید، با آسیاب های چرخ دار دیگر نیازی به میز یا استند (پایه) نخواهید داشت و می توانید دستگاهتان را به راحتی جابه جا کنید. با آسیاب های پایه و چرخ دار، راحتی استفاده از دستگاه برای کاربر فراهم می شود. کاربر می تواند در کنار دستگاه آسیاب بایستد و بدون زحمت خم و راست شدن، محصول را آسیاب کند.

5- بهداشت دستگاه آسیاب صنعتی

یکی از نکات بسیار حائز اهمیت، بهداشت آسیاب است. در نظر داشته باشید که آسیاب ها به گونه ای باشند که راحت تمیز شوند. آسیاب هایی که اجزای داخلی آن قابل جدا شدن و مونتاژ هستند را می توان به راحتی پس از هر بار استفاده تمیز کرد.

6- مصرف برق آسیاب صنعتی

آسیاب های صنعتی می توانند با برق تکفاز و سه فاز کار کنند. آسیاب های با توان موتور کمتر از 5 اسب می توانند تکفاز یا سه فاز باشند. و موتور های بالای 5 اسب بخار فقط با برق سه فاز کار می کنند. اگر برق مغازه یا کارگاهتان تک فاز است و نیاز به آسیاب صنعتی بالای 5 اسب بخار دارید، بهتر است آسیاب سه فاز همراه با اینورتر تهیه کنید. اینورتر می تواند سه فاز را به تک فاز تبدیل کند و مصرف برق را کاهش دهد. نصب اینورتر همچنین می تواند از آسیب به موتور و لوازم برقی جلوگیری کند. اما در آسیاب های تک فاز بدون اینورتر استهلاک و مصرف برق بیشتر است.

7- ایمنی کار با دستگاه آسیاب صنعتی

دستگاه آسیابی را انتخاب کنید که ایمنی کاربر را تضمین کند. آسیاب هایی که درب آن ها دارای میکروسوئیچ ایمنی هستند، تا هنگامی که دربشان کاملا چفت و بست نشده است روشن نمی شوند.

هنگام خرید یک آسیاب صنعتی کوچک، به چفت درب، آب بندی اصولی دستگاه و کلید روشن و خاموش آن دقت کنید. کلید روشن و خاموش بهتر است دو مرحله ای و دارای حفاظ باشد. همچنین سیم رابط آن مجهز به اتصال به زمین (ارت) باشد تا هنگام اتصال دستگاه به برق، شوک الکتریکی به کاربر وارد نشود.

دستگاه های آسیاب صنعتی بزرگ نیز بایستی دارای تابلو برق ایمن باشند. در تابلو برق تجهیزات برقی نگهداری می شوند که از شوک الکتریکی دستگاه آسیاب جلوگیری می کند و عمر دستگاه را بهینه می کند.

8- کاربر پسند بودن دستگاه آسیاب صنعتی

راحتی کاربر هنگام کار با دستگاه آسیاب از اولویت هاست. به هنگام خرید یک آسیاب صنعتی کوچک، تخلیه ی راحت دستگاه یکی از نکته های حائز اهمیت است. برای نمونه، آسیاب های گهواره ای، به دلیل الاکلنگی بودن قابلیت تخلیه شدن راحت را دارند.

بارگیری و تخلیه آسیاب های صنعتی بزرگ چالش برانگیزتر از دستگاه های کوچک است. قیف ورودی مواد در آسیاب های بزرگ صنعتی به دلیل ارتفاعشان دور از دسترس کاربر است. به همین دلیل بهتر است از تجهیزاتی مثل بالابر برای مکش مواد به بالا و ورود به قیف استفاده کرد. همچنین برای خروجی مواد پودر شده بهتر است از مخزن های استیل متصل استفاده کرد تا بر خلاف کیسه هایی که قبلا به کار می رفتند از ایجاد آلودگی و غبار جلوگیری شود. در ابرآسیاب های صنعتی که میزان تولیدشان انبوه است و تناژ می رسد، استفاده از محفظه ای بزرگ به نام سیکلون کاربرد دارد. سیکلون دارای دریچه ای است که مواد به صورت کاملا کنترل شده از آن خارج می شوند.

یکی دیگر از آپشن هایی که راحتی کاربر را در حین آسیاب کردن فراهم می کند، قیف ویبره دار است. با لرزشی که ویبراتور به قیف وارد می کند، دیگر نیازی به نظارت و کنترل ورود مواد به داخل آسیاب نخواهید بود؛ به عبارتی ساده تر، مواد خود ذره ذره وارد آسیاب می شوند.

9- قیمت مقرون به صرفه دستگاه آسیاب صنعتی

قیمت آسیاب های صنعتی بنا به جنس بدنه (استیل یا فولاد رنگ استاتیک)، و آپشن هایی که در بالا ذکر شد متغیر هستند. البته اگر مستقیما از تولیدکننده های داخلی خرید کنید، هزینه های واسطه ای و ارزش افزوده حذف می گردد و هزینه ی به صرفه تری بابت یک دستگاه آسیاب می پردازید. یکی از این تولیدکنندگانی که فروش مستقیم انواع دستگاه های آسیاب صنعتی را داراست، شرکت اسوه صنعت اصفهان است. با خرید آسیاب صنعتی از تولیدکننده نه تنها هزینه ی مقرون به صرفه ای پرداخته اید، بلکه از تولیدات ملی حمایت کرده و گامی در مسیر اشتغالزایی برای خود و دیگر افراد جامعه بر خواهید داشت.

10- مزایای خرید آسیاب صنعتی از تولید کنندگان

همانطور که گفتیم، پرداخت هزینه ی کمتر بابت یک دستگاه آسیاب، از مزایای خرید از تولیدکننده است. علاوه بر این، ضمانت دستگاه یکی دیگر از فاکتورهایی است که بایستی در نظر داشت. با خرید آسیاب از تولید کننده، از دردسرهای تامین قطعات لازم و تعمیرات خلاص شوید. شرکت اسوه صنعت اصفهان، برای انواع دستگاه های آسیاب (چه تولیدات ایرانی و چه تولیدات خارجی) خدمات و پشتیبانی ارائه می دهد. لازم به ذکر است دستگاه های آسیاب ساخت اسوه صنعت اصفهان، یک سال ضمانت دارند.

11- چگونه از خرید آسیاب 100% مطمئن شوم؟

تا اینجا تمام ویژگی های مهمی را که یک آسیاب خوب و استاندارد باید دارا باشد، ذکر کردیم تا هنگام خرید مطمئن تر تصمیم بگیرید. با این حال، کافی نیست. در ازای هزینه ای که قرار است برای یک دستگاه آسیاب خوب بپردازید، باید بیشتر وسواسی عمل کرد. یکی از این اقدامات، تست دستگاه آسیاب قبل از معامله است. در اسوه صنعت اصفهان، این امکان نیز برایتان فراهم شده است تا به صورت کاملا رایگان محصولتان را با آسیاب مورد نظر تست  کنید. اگر امکان حضور برای تست آسیاب در کارخانه ی اسوه صنعت را ندارید، خود شرکت محصول را تهیه و تست می کند و فیلم تست را برایتان ارسال می کند. تنها کافیست تماس بگیرید.

09138900047

03191013484

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راهنمای خرید بهترین دستگاه آسیاب صنعتی

آخرین مطالب سایت:

برچسب ها:

پیشنهاد لحظه ای:

امتیاز این مطلب:
5/5