گروه ماشین سازی
میوه خشک کن چیست؟

میوه خشک کن چیست؟

فهرست مطالب

میوه خشک کن چیست؟ میوه خشک کن دستگاهی است که قابلیت خشک کردن میوه، سبزیجات و حتی محصولات دیگر همچون انواع گوشت، گیاهان دارویی، گل، ماهی و میگو، غذای حیوانات خانگی و … را در کم ترین زمان ممکن دارد. این دستگاه ها برای راه اندازی کسب و کار تولید میوه و سبزیجات خشک بسیار کارساز هستند. دستگاه های خشک کن به سه دسته ی خانگی، نیمه صنعتی و صنعتی تقسیم می شوند. این دستگاه ها ظرفیت های تولید متفاوتی دارند. انواع دستگاه های خشک کن اسوه عبارتند از: خشک کن کابینی، خشک کن تونلی، خشک کن دوار یا روتاری، خشک کن نواری، خشک کن انجمادی (فریز درایر)، خشک کن پاششی (اسپری درایر)، و خشک کن استخری

(🧷 لیست قیمت دستگاه میوه خشک کن صنعتی)

میوه خشک کن کابینی

دستگاه میوه خشک کن کابینی به صورت کابینتی دارای شلف یا سینی است. این نوع دستگاه معمولا برای کسب و کارهای خانگی و نیمه صنعتی بسیار مناسب هستند.

میوه خشک کن تونلی

دستگاه های خشک کن تونلی به صورت تونل هستند و ترولی ها و سینی ها از هر دو طرف دستگاه وارد تونل می شوند. این نوع دستگاه معمولا برای کسب و کارهای صنعتی با میزان تولید انبوه و تناژ توصیه می شوند.

میوه خشک کن دوار (روتاری)

ظاهر دستگاه خشک کن روتاری یا دوار همانند خشک کن های کابینی است با این تفاوت که سینی ها و ترولی ها حول یک محور می چرخند تا گرما و حرارت همه ی زوایای سینی به صورت یکنواخت توزیع شود و محصولات یکدست خشک شوند. در این دستگاه، نیازی نیست که سینی ها را 180 درجه بچرخاند.

خشک کن نواری

این نوع خشک کن ترجیحا برای محصولاتی همچون آجیل و مغزیجات توصیه می شود که حساس به حرارت هستند و تغییر مزه می دهند. محصولات روی نوار نقاله در طی حرکت در مسیر با گردش هوای گرم تفت داده شده یا خشک می شوند. هرچه طول نوار نقاله بیشتر باشد فرآیند خشک کردن طولانی تر می شود.

خشک کن انجمادی (فریز درایر)

فریز درایر غذا را تا 40 درجه زیر صفر فریز می کند. پمپ خلاء به طور اتوماتیک روشن شده یک خلاء قدرتمنمد اطراف غذا ایجاد می شود. همانطور که سینی ها به تدریج گرم می شوند و غذا هنوز منجمد است، فرایند تصعید رخ می دهد که آب موجود در غذا را می گیرد. این روش خشک کردن، شکل، مزه و ارزش غذایی را حفظ می کند. این فرایند 20 تا 36 ساعت به طول می انجامد. این دستگاه مجهز به سنسور هوشمند است که وقتی غذا کاملا خشک شد تشخیص می دهد و هشدار می دهد. این فرایند کاملا به صورت اتوماتیک است.

خشک کن پاششی (اسپری درایر)

دستگاه خشک کن پاششی یا اسپری درایر، مایع را به وسیله ی اتمایزر به ذرات بسیار ریز تبدیل می کند. این ذرات ریز به ویسله ی گاز داغ شده در محفظه ی خشک کن تبخیر شده و پودر آن در محفظه ی خشک کن ته نشین می شود. با این دستگاه می توان پودر شیر، پودر آبمیوه و مواد دارویی تولید کرد.

خشک کن استخری

خشک کن استخری همان خشک کن سبزی است که سبزی ها به صورت فله ای روی بستر قرار می گیرند. هوای گرم از کوره توسط دمنده به زیر بستر کشیده می شود. و هوای گرم از روزنه ها بالا رفته و با سبزی ها برخورد می کند. هوای گرم رطوبت سبزی ها را می گیرد و آن ها را با کیفیت و مرغوبیت خشک می کند.

4.4/5 - (22 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

میوه خشک کن چیست؟

آخرین مطالب سایت:

آسیاب زردچوبه

زردچوبه یکی از ادویه هایی پر طرفدار در آشپزی است. این ادویه ی خوشمزه برای پودر شدن بسیار سخت است. در این مقاله تقریبا از

ادامه مطلب »
برچسب ها:

پیشنهاد لحظه ای:

امتیاز این مطلب:
5/5